Komplementaryzm (ang. complementarianism od angielskiego słowa to complement - uzupełniać) to pogląd teologiczny mówiący, że chociaż mężczyźni i kobiety są stworzeni równymi w swoim bycie i jako osoby, to są stworzeni by siebie uzupełniać poprzez różne role w życiu i kościele. Pogląd ten jest zakorzeniony w dosłownym odczytywaniu i rozumieniu słów opisu stworzenia świata w Piśmie Świętym.
Mężczyzna i kobieta zostali stworzeni przez Boga jako równi w godności, wartości i istocie i ludzkiej naturze, ale także z wyraźnymi rolami do spełnienia. Odpowiedzialnością mężczyzny jest miłujący autorytet nad kobietą, a rolą kobiety jest być chętną do pomocy mężczyźnie. Księga Rodzaju 1:26-27 wyraźnie stwierdza, że mężczyzna i kobieta są po równo stworzeni na Boży obraz, i z tego powodu są oboje równi i w pełni człowiekiem. Ten temat rozwinięty w Księdze Rodzaju rozdział 2 (a później przez apostoła Pawła w 1 Liście do Koryntian 11, i 1 Liście do Tymoteusza 2) wskazuje że ich człowieczeństwo jest wyrażane inaczej, w dopełniającej się relacji, z kobietą będącą w roli poddającej się autorytetowi i przywództwie mężczyzny.
Grzech wprowadzony w Boże dzieło stworzenia spowodował wiele dezorganizacji, jedną z nich jest przerwanie właściwych relacji pomiędzy mężczyzną i kobietą. Księga Rodzaju 3:15-16 informuje nas, że teraz z powodu grzechu relacje między mężczyzną a kobietą charakteryzują się wzajemną wrogością. W szczególności, kobieta ma pragnienie posiadania autorytetu danego mężczyźnie przy stworzeniu, a odpowiedzią mężczyzny są dwie złe postawy: bierność albo szowinizm.
Fragmenty takie jak Efezjan 5:22-23 i 1 Tymoteusza 2:8-15 pokazują, że odpowiednie męskie przywództwo i autorytet jakie było Bożym zamiarem w stworzeniu, powinno teraz, w Chrystusie, być w pełni przyjęte zarówno w domu jak i w kościele. Żony powinny poddać się swoim mężom na wzór poddania się Kościoła Chrystusowi, i kobiety nie powinny mieć autorytetu nauczania w Kościele zgodnie z relacją jaka była pomiędzy Ewą a Adamem. Odrodzenie męskiego przywództwa w chrześcijańskiej społeczności jest wyrazem tego jak mężczyźni i kobiety próbują wyrażać ich wspólne człowieczeństwo zgodnie z Bożym pierwotnym zamiarem i dobrym hierarchicznym porządkiem.
Komplementaryzm charakteryzuje się:
Komplementarne zrozumienie niezbędności podziału ról i autorytetu w strukturze małżeństwa bazuje na następujących fragmentach Pisma Świętego:
Komplementarny pogląd na małżeństwo utrzymuje podział ról według płci i przywództwo męża w strukturze małżeństwa. Mąż ma zadanie od Boga aby zaspokajać potrzeby rodziny, chronić ją i prowadzić. Żona ma współpracować ze swoim mężem, respektować go, służyć mu pomocą w zarządzaniu domem i wychowywaniem następnego pokolenia. Komplementaryzm wskazuje na fakt, że Biblia poucza mężów aby kochająco prowadzili swoje rodziny i kochali swoje żony tak jak Chrystus kocha Kościół, a żony powinny darzyć przywództwo ich mężów szacunkiem ze względu na Chrystusa.
Komplementaryzm uczy, że ze względu na to co mówi Pismo Święte, rola kobiet w służbie, a w szczególności w kościele, jest ograniczona. Nie jest właściwym aby kobiety były na stanowiskach związanych z nauczaniem i autorytetem nad mężczyznami. Nie mogą być pastorami, diakonami, zarządzającymi starszymi.
Podczas gdy zarówno mężczyźni jak i kobiety są obdarowani do służby w kościele, a odkupienie w Chrystusie daje im równe obdarowanie błogosławieństwami zbawienia, to stanowisko pastora oraz niektóre role związane z nauczaniem i przewodzeniem są zarezerwowane dla mężczyzn zgodnie z pouczeniami Pisma Świętego (Gal. 3:28; 1 Kor. 11:2-16; 1 Tym. 2:11-15).