Girolamo da Treviso, Alegoria Protestantyzmu

Temat tego obrazu nawiązuje do angielskiej reformacji, której formalnym wyrazem był Akt Supremacji z 1534 r., na mocy którego Henryk VIII oderwał się od Kościoła rzymskiego i został ustanowiony głową Kościoła Anglii. Obraz ten znajdował się w kolekcji Henryka VIII, który posiadał co najmniej dwa inne obrazy antypapieskie. Kompozycja przedstawia papieża leżącego na ziemi, otoczonego dwiema postaciami kobiecymi, które są opisane jako “AVARA” (chciwość) i “YPOCRYSIS” (hipokryzja). Postacie na ziemi są kamienowane przez czterech ewangelistów, każdy z aureolą, oznaczonych (od lewej do prawej) jako “IOANNES”, “MATHEVS”, “LVCAS” i “M[A-R]CVS”. Na ziemi przed postaciami leży kapelusz kardynalski i dokument z czterema pieczęciami (prawdopodobnie bulla papieska).

Miasto widoczne w oddali po lewej stronie to być może Jerozolima. Nad miastem znajduje się płonąca świeca, która kontrastuje z inną, znajdującą się na pierwszym planie, zgaszoną przez garnek do gotowania. Świece te zostały zinterpretowane jako symbolizujące prawdziwe światło Ewangelii i fałszywą doktrynę Rzymu. Historycznie rzecz biorąc, papieżem powinien być Paweł III, ale przedstawiony wizerunek jest bliższy Juliuszowi II; być może nie zamierzano dokonać konkretnej identyfikacji.

Obraz został wykonany w technice grisaille (odcienie szarości) z rozjaśnieniami w kolorze złotym. Kompozycja wykazuje uderzające podobieństwo do trzech identycznych drzeworytów ilustrujących sceny ukamienowania w Biblii Coverdale’a z 1535 r., pierwszej Biblii wydanej w języku angielskim. Wiadomo, że Girolamo da Treviso przebywał w Anglii w służbie Henryka VIII od 1538 roku do swojej śmierci w oblężeniu Boulogne w 1544 roku. Obraz nie figuruje w królewskim inwentarzu z 1542 r. i dlatego może być datowany na okres między 1542 r. a śmiercią artysty.


Strona główna | Kontakt z autorem | Stworzono: 2022-05-22